Pokud milujete své šperky, pak rozhodně chcete, aby zůstaly co nejdéle krásné a bez poškození. Je třeba věnovat povědomí také vhodnému způsobu skladování, což jste možná dříve netušili. V případě neopatrnosti a špatného zacházení je totiž můžete snadno poškrábat, zdeformovat, nebo připravit o samotný lesk. Pojďme se společně podívat na jednotlivé způsoby, které splní vaše očekávání.
V případě, že vlastníte více než jeden šperk, pak se rozhodně vyplatí pořídit si šperkovnici, která je k dispozici v různých velikostech, barvách a tvarech – kromě samotného designu tak můžete vybrat konkrétní variantu, která vám bude vyhovovat nejvíce. V takovém případě doporučujeme přeměřit vnitřní provedení a soustředit se na rozměry, aby pojala všechny vaše šperky. Zároveň by měla mít několik navzájem oddělených přihrádek, které budou vypolstrované sametem, nebo alespoň semišem. Dbejte také na určitý prostor mezi jednotlivými šperky, neměly by se totiž vzájemně dotýkat – z toho důvodu může dojít nedopatřením k poškrábání, nebo jinému poškození. Důsledně pak dejte pozor při ukládání perel, diamantů, nebo ocelových šperků. Proč? Protože právě perly jsou extrémně křehké, naopak diamanty velmi tvrdé a může dojít ke vzájemnému tření, což není vůbec vhodné.
Jestliže vlastníte pouze jeden kvalitní šperk, na kterém vám záleží, pak ho ukládejte alespoň do originální krabičky, se kterou jste společně šperk zakoupili. Jakákoliv ochrana proti vnějším vlivům je zde zapotřebí, obzvlášť, pokud se jedná o hodnotnější zboží.
Dalším z negativních faktorů je světlo a vlhko, které šperkům škodí. Jak doporučují také někteří odborníci (a my samotní), ideálním prostředím je tmavé místo i pro samotnou šperkovnici, nejenom pro váš milovaný šperk. Nejenom že nebudou snadným lupem pro zloděje, zároveň se vyhnou slunečnímu svitu, který drahým kamenům, některým kovům a drobné bižuterii dokáže ublížit. Dalším negativním faktorem je rozhodně přílišná vlhkost, která dokáže způsobit zreznutí a zčernání šperků. Doporučujeme do šperkovnice pro jistotu vložit sáčky pohlcující vlhkost, čímž předejdete problémům.
Používáte šperky každodenně a odkládáte na stolek v koupelně? Pak doporučujeme tento rituál vynechat. I v tomto případě je důležité správně skladovat. V takových podmínkách totiž může na samotné klenoty působit i některý z chemických prvků, jako je například chlór. Díky tomu by mohlo dojít k nenávratnému poškození. Jak postupovat v takovém případě? Ideální řešení je rozhodně opět originální krabička, nebo odkladač na šperky. Poslední pravidlo, které mějte na paměti. Váš šperk by neměl být odložený déle, než 24 hodin. Pokud víte, že jej z nějakého důvodu nebudete delší dobu nosit, pak jej ukliďte nejlépe do uzavíratelné šperkovnice, do které se nedostane světlo a prach.