Jak si doma snadno vyčistit šperky, aby vypadaly opět jako nové?

Pokud patříte mezi milovníky šperků a vlastníte třeba náušnice, řetízky či náramky ze zlata či stříbra, po pravidelném nošení mohou vykazovat určité nečistoty. Připravili jsme pro vás krátký článek, který vám poradí, jak si doma snadno vyčistit šperky, aby opět vypadaly jako nové. Je třeba zdůraznit, že o šperky je třeba se pravidelně starat, pokud jim chcete zachovat určitý prvek luxusu. 

V určitých cyklech, tedy alespoň jednou měsíčně z nich odstraňte veškerý prach, pot a mastnotu. Doporučujeme čistit pouze šperky bez perel, drahých kamenů a dalších doplňků, které vyžadují speciální přípravky. Standardně používané doplňky k čištění by totiž mohly vsazené ozdoby nenávratně poškodit, či jinak znehodnotit. Jestliže se rozhodnete takové šperky vyčistit, kameny pouze opláchněte čistou vodou a zbývající část (perly či korále) přeleštěte kvalitní jelenicí. Nikdy nepoužívejte žádné chemikálie a saponáty. Pokud si netroufáte na čištění šperků doma, můžete si je nechat vyčistit v našem Zlatnictví u Zámku.

Zdroj obrázku: SheKnows.com

Jak vyčistit stříbrné šperky?

Čištění stříbrných šperků je daleko náročnější než u zlatých nebo ocelových šperků. Je třeba zdůraznit, že stříbro často oxiduje a následně černá, což naruší jeho původní vzhled. Nejlépe tedy veškeré stříbrné šperky vyčistíte v mýdlové vodě. Do čisté misky s vodou stačí nakapat tekuté mýdlo, nebo saponát na nádobí a šperky do ní položte. Jakmile dojde k rozpuštění drobných nečistot, můžete řetízek či náušnice lehce dočistit zubním kartáčkem s jemnými štětinkami. Poté šperky opláchněte pod tekoucí vodou a nechte uschnout. Využít můžete také jedlou sodu (k tomu budete potřebovat ještě plastovou misku, alobal a vařící vodu). Vložte alobal do misky a do ni nalejte vařící vodu a lžíci jedlé sody – následně ponořené šperky pravidelně otáčejte a v poslední fázi opláchněte pod tekutou vodou a vysušte.

Jak vyčistit zlaté šperky?

Čištění zlatých šperků má velkou výhodu. Vyhnete se totiž korodaci a oxidaci materiálů, i přesto je třeba šperky pravidelně čistit. Pravidelnou údržbou se zbavíte usazeného prachu a prodloužíte jejich lesk. Doporučujeme používat výhradně mýdlovou vodu, případně jedlou sodu. V prvním případě postupujte stejně jako u stříbrných šperků. U druhého postupu je to trošku odlišné – do hrnce s vodou nakapejte mýdlo a k tomu přidejte lžičku jedlé sody. Zlaté šperky vložte do hrnce a nechte vařit – po přibližně třech minutách vyjměte šperky a nechte uschnout. Pokud hledáte jednodušší způsob, vyplatí se použít třeba vatu na čištění šperků, která je k zakoupení ve kterékoliv drogerii.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru